Ucraina ar putea vinde obligaţiuni în ruble

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 27 iulie 2010

Ucraina ar putea vinde, pentru prima dată, obligaţiuni denominate în ruble, în urma eforturilor guvernului Vladimir Putin de consolidare a relaţiilor cu fostele state sovietice, res-pectiv de promovare a monedei naţionale ca alternativă la dolar, în regiune.

Oficialii Ministerului ucrainean al Finanţelor s-au întâlnit, recent, cu omologii lor ruşi ca să discute pe marginea unei emisiuni de obligaţiuni în ruble, a declarat Valery Muntiyan, adjunctul ministrului economiei de la Kiev, fără să precizeze valoarea datoriilor pe care le-ar putea vinde guvernul. Finanţarea în ruble ar reduce dependenţa de dolari, a afirmat Muntiyan.

Luna aceasta, Ucraina a abandonat o emisiune de obligaţiuni de două miliarde de dolari, din cauza randamentelor prea mari cerute de investitorii internaţionali.

Relaţiile dintre Ucraina şi Rusia s-au îmbunătăţit după instalarea lui Viktor Ianukovici la preşedinţia Ucrainei, în februarie 2010, la un an după "războiul gazelor", care a blocat exporturile de gaze ruseşti către Europa timp de peste două săptămâni.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
aages.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2344
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5286
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6717
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0664
Gram de aur (XAU)Gram de aur606.6218

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb