Uniunea Europeană va permite guvernelor statelor membre să includă energia nucleară printre categoriile de cheltuieli energetice care vor beneficia de o flexibilitate mai mare în temeiul regulilor bugetare stricte ale blocului comunitar, transmite Bloomberg, citat de Agerpres. Comisia Europeană a transmis statelor membre o listă de proiecte potenţiale, care include centralele nucleare, stocarea energiei în baterii, tehnologiile pe bază de hidrogen, subvenţiile pentru vehicule electrice şi investiţiile în infrastructura feroviară şi de metrou, acestea fiind excluse de la calculul deficitului bugetar, potrivit unui document consultat de Bloomberg.
Propunerea vine după decizia de luna trecută a Comisiei de a acorda ţărilor membre o marjă de manevră de până la 0,3% din PIB pentru măsuri legate de energie, fără a fi incluse în regula deficitului de 3% din PIB, o extindere a unei măsuri anterioare pentru cheltuielile de apărare, considerată o victorie pentru ţări precum Italia şi Spania, conform Agerpres. Măsurile care nu vor fi excluse includ reduceri ale taxelor pe combustibili, plafoane de preţuri şi subvenţii pentru combustibili fosili, potrivit documentului.
Decizia oferă Franţei mai mult spaţiu de manevră pentru proiectele de construcţie de noi reactoare şi prelungirea duratei de viaţă a celor existente, iar UE pune energia nucleară pe picior de egalitate cu sursele regenerabile, în timp ce Germania şi-a închis ultimele centrale nucleare în 2023, iar preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a apreciat că UE a făcut o „greşeală strategică” întorcând spatele energiei nucleare, conform Bloomberg. Guvernele UE au termen până la mijlocul lunii august pentru a depune cereri de scutire, iar Comisia intenţionează să emită recomandări în septembrie, înaintea reuniunii miniştrilor de Finanţe din octombrie, potrivit Agerpres





















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 09.07.2026, 09:15)
o stire neinteresanta pentru România. dar o vom folosi ca sa mai ascundem din dezastru și sa mai facă cine trebuie niște bani.
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.07.2026, 09:49)
Singurul dezastru e că nici măcar nu-și caută un loc de muncă Kremlin Georgescu al tău.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 09.07.2026, 09:42)
Dar de ce trebuie bagate "investitiile in nuclear" in Bugetul national in primul rand...privatii astia "da dreapta" nu pot face investitia pe banii lor ca in Argentina:-)?...Toti "baietii destepti" cu ochi albastri vor sa faca afaceri cu un laptop din apartament in Monaco pe banii statului:-)
.
"Argentina a anunţat marţi planurile de a construi un nou reactor nuclear lângă Buenos Aires, cu o investiţie de 1,2 miliarde de dolari din sectorul privat"
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 09.07.2026, 09:49)
Argentina e cel mai bun exemplu de stat falimentat și menținut în faliment de libertarieni. :