UE vrea să relaxeze reglementările cu privire la inteligenţa artificială

T.B.
Internaţional / 20 noiembrie, 07:14

UE vrea să relaxeze reglementările cu privire la inteligenţa artificială

Uniunea Europeană a anunţat miercuri o serie de măsuri în vederea unei reduceri a reglementărilor în domeniul inteligenţei artificiale (AI) şi datelor, în urma unor apeluri ale giganţilor americani ai tehnologiei şi unor întreprinderi europene, scrie HuffPost.

Comisia Europeană (CE) propune să acorde mai mult timp întreprinderilor pentru ca să aplice noile reglementări ale sistemelor inteligenţei artificiale ”cu risc mare”.

UE s-a dotat anul trecut cu o lege ambiţioasă în domeniul AI - ”AI Act” -, care urmează să intre în vigoare în mod treptat.

Bruxellesul vrea de-acum să ofere timp sectorului - până la sfârşitul lui 2027, în loc de august 2026 - pentru a se conforma obligaţiilor cu privire la aceste sisteme cu risc mare, şi anume AI-uri care privesc domenii sensibile, ca de exemplu securitatea, sănătatea sau drepturile fundamentale.

Aceasta este una dintre măsurile-far ale unui proiect de lege privind simplificarea reglementării în domeniul digital, prezentat miercuri de către Bruxelles.

PRESIUNI ALE ÎNTREPRINDERILOR EUROPENE

Comisia a negat că cedează presiunii lobbyului şi a dat asigurări atât că a ascultat întreprinderile din sector, care se tem că nu vor fi pregătite la timp, cât şi că vrea să reducă povara birocratică şi costurile aferent.

Zeci de întreprinderi europene - inclusiv grupurile franceze Airbus şi Mistral şi germane Lufthansa şi Mercedes-Benz - au cerut în iulie o ”pauză” a acestei legi AI, pe care o acuză de faptul că împiedică dezvoltarea modelelor europene faţă de concurenţa chineză şi americană.

Această cerere a fost auzită de preşedintele francez Emmanuel Macron şi cancelarul german Friedrich Merz, care au cerut UE, într-un summit la Berlin, marţi, să facă o ”pauză” de aun an în aplicarea AI Act.

GIGANŢII AMERICANI

Vicepreşedintele american J. D. Vance a atacat în mod direct ”reglementarea excesivă” a inteligenţei artificiale.

Grupul american OpenAI, care deţine ChatGPT, cerut la rândul său Bruxelelsului să înceteze cu suprapunerea reglemenătrilor europene - AI Act, DMA, DSA, RGPD - şi naţionale, în care vede o şansă ca Europa ”să-şi relanseze competitivitatea, să-şi protejeze cetăţenii şi să revină la prosperitate şi progres”.

Însă apărătorii unei reglementări stricte a AI, în lupta împotriva riscurilor pe care aceasta le reprezintă la adresa socetăţii, subliniază că reglementarea nu este responsabilă de rămânerea în urmaă tehnologică europeană.

Ei invocă cauze mai profunde, precum lipsa unor campioni europeni ai tehnologiei, care împiedică Europa să ajungă la nivelul investiţiilor astronomice ale giganţilor americani, sau dificultatea de a păstra cei mai talentaţi cercetători.

O SLĂBIRE A RGPD?

Alt punct care provoacă o mare îngrijorare apărătorilor protecţiei datelor personale este faptul că Comisia Europeană vrea să autorizeze folosirea datelor private în vederea dezvoltării unor modele AI în cazul unui ”interes legitim” şi să revizuiască definiţia datelor personale.

ONG-urile se tem de astfel de dispoziţii şi le denunţă drept o punere sub semnul întrebării a legislaţiei europene, în prezent foarte protectoare faţă de cetăţeni şi consumatori.

”În locul unor ajustări ţintite anunţate, Comsiia propune să modifice elemente fundamentale precum definiţia datelor cu caracter personal şi drepturile persoanelor vizate de RGPD”, trage un semnal de alarmă NOYB, asociţia lui Max Schrems, un activist austriac în domeniul protecţiei datelor.

Între propunerile cu cele mai vizibile consecinţe asupra navigatorilor pe Internet, Comisia vrea să lupte împotriva multiplicării bannerelor de acceptare sau refuzare a cookie-urilor, instrumente de măsurare şi de ţintire publicitară.

Aceste bannere - omniprezente - le permit utilizatorilor să aibă un control mai bun asupra datelor lor.

Bruxellesul vrea să le reducă şi simplifice, pentru ca navigatorii pe Internet să răspundă cu un singur click.

Comisia vrea, în plus, ca ei să-şi poată salva în mod sistematic preferinţele în browser sau în sistemul de operare, pentru ca să nu mai vadă bannerele de fiecare dată când vizitează un site.

Adoptarea acestor noi măsuri atât de către Parlamentul European (PE), cât şi de către statele membre, nu va fi un lucru uşor.

Principalele partide din majoritatea ”proeuropeană” în Parlamentul European au deja, fiecare în felul său, rezerve cu privire la proiectul de lege.

Ssocial-democraţii s-au angajat să se opună legii cu privire la AI, iar formaţiunile de centru intenţionează să rămână ferme împotriva oricărei modificări care poate compromite protecţia vieţii private.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Dezbaterea BURSA “Fondul Proprietatea, încotro?”
cristim.ro
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Noi. 2025
Euro (EUR)Euro5.0889
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3980
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4787
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7655
Gram de aur (XAU)Gram de aur581.2510

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
le-chateau.ro
targuldeturism.ro
cpbucharest.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb