Ungaria vrea să-şi reducă rezervele în valută cu zece miliarde euro

S.A.
Internaţional / 19 noiembrie 2015

Ungaria intenţionează să-şi reducă rezervele în valută cu zece miliarde de euro (10,7 miliarde de dolari) până la sfârşitul lui 2017, de la 32 miliarde de euro la sfârşitul lunii trecute, a declarat astăzi directorul Băncii Centrale, Mihaly Hoffmann, potrivit Bloomberg şi Reuters.

Rezervele în valută vor rămâne adecvate deoarece nivelul datoriei externe care ajunge la scadenţă este mai scăzut, iar impactul asupra ratingului de credit al ţării ar putea fi pozitiv, a explicat Hoffmann.

Astăzi, forintul s-a apreciat la 309,85 pentru un euro.

"La prima vedere, declinul rezervelor ar putea fi perceput ca înfricoşător. Dar vestea bună este că datoria noastră externă pe termen scurt, care e deja la un nivel redus, ar urma să scadă în următorii doi ani. Prin urmare, este asigurat un nivel adecvat al rezervelor în valută", a mai declarat directorul Băncii Centrale a Ungariei.

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

11 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2222
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4371
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6989
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0355
Gram de aur (XAU)Gram de aur664.7713

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Citeste suplimentul
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb