Antibiotice Iaşi (simbol bursier ATB), unul din cei mai importanţi producători români de medicamente generice, vrea să îşi deschidă reprezentanţe în Ucraina şi în Republica Moldova, subiectul urmând a fi supus votului de către acţionari în adunarea din 5 martie.
De altfel, compania a deschis anul trecut o reprezentanţă şi în Vietnam.
Exporturile realizate de companie în primele nouă luni ale anului trecut au atins valoarea de 91,7 milioane lei, în creştere cu 26%, comparativ cu perioada similară a anului 2016. Principalele destinaţii ale produselor antibiotice au fost Asia (38%), America de Nord (26%) şi Europa (18%), vânzările în aceste zone reprezentând aproximativ 80% din totalul vânzărilor realizate.
De asemenea, acţionarii vor să aprobe în şedinţa din 5 martie modificarea componenţei Consiliului de Administraţie.
Un alt subiect aflat pe ordinea de zi este majorarea indemnizaţiei fixe şi variabile brute lunare a membrilor Consiliului de Administraţie şi a directorului general.
Portofoliul companiei numără 148 de medicamente generice.