Vinicius Jr încă nu şi-a prelungit contractul cu Real Madrid, deşi părea că se va ajunge la un acord în acest sens înainte de sfârşitul sezonului trecut.
Potrivit El Chiringuito, clubul merengue va face o ofertă de prelungire, dar nu va ceda cerinţelor brazilianului, într-un context deja tensionat din punct de vedere sportiv.
Real Madrid a avut o discuţie de aproximativ două ore cu agentul lui Vinicius Jr, luni, la sediul său din Valdebebas, după cum a dezvăluit El Chiringuito. La ieşire, Frederico Pena, care iniţial urma să se întâlnească cu conducerea clubului peste o lună, nu a făcut niciun comentariu.
În joc, în special: prelungirea contractului internaţionalului brazilian, care expiră în iunie 2027. Potrivit celebrei emisiuni, subiectul nu a fost abordat în cadrul acestei întâlniri, dosarul fiind, de altfel, „blocat”.
„Dacă acceptă condiţiile care i se prezintă, va prelungi contractul. În caz contrar, va pleca”, asigură jurnalistul Josep Pedrerol.
Titular indiscutabil în vremea lui Carlo Ancelotti, acum selecţioner al Seleçao, Vincius Jr nu mai este la fel de indispensabil în planurile lui Xabi Alonso. De când tehnicianul spaniol a preluat banca tehnică, atacantul în vârstă de 25 de ani a disputat un singur meci întreg. A fost înlocuit de nouă ori şi a intrat în joc de două ori. Sâmbătă, împotriva lui Espanol (2-0), brazilianul nu a ezitat să-şi exprime nemulţumirea după ce a cedat locul lui Rodrygo, cu care concurează pe flancul stâng, în ciuda pasei decisive pentru Kylian Mbappe.
O reacţie pe care Real Madrid o înţelege, potrivit El Chiringuito. Dar clubul nu intenţionează să intervină în luarea deciziilor sportive şi îi lasă toate deciziile lui Xabi Alonso. „Sunt mulţumit de prestaţia (sa), dar sunt momente în care ai nevoie de jucători odihniţi”, s-a justificat Xabi Alonso în conferinţa de presă de după meci. „Va veni momentul pentru fiecare. Nimeni nu poate juca în toate meciurile şi nimeni nu ar trebui să se simtă jignit dacă stă pe bancă. Avem nevoie de întreg grupul, deoarece calendarul este foarte solicitant. Vinicius mi se pare în formă”, declarase el cu o zi înainte.
Potrivit lui Marcos Benito, tot jurnalist la El Chiringuito, o plecare încă din ianuarie ar putea fi luată în considerare dacă statutul său nu se schimbă.
Opinia Cititorului