"Flamingo" a finalizat tranzacţia cu "Flanco"

Crina Manole
Ziarul BURSA #Companii #IT / 17 mai 2006

După patru luni de la semnarea contractului dintre Flamingo Internaţional şi asociatul unic al Flanco Internaţional, prin îndeplinirea tuturor condiţiilor prevăzute în contract, Flamingo Internaţional a preluat integral firma Flanco Internaţional, printr-o tranzacţie în valoare de circa 38 milioane de euro.

Pentru ca resursele necesare acestei achiziţii să fie folosite eficient, conducerea companiei a optat pentru finanţare prin atragerea de capital de pe piaţa de capital, dar şi de la bănci, după care a iniţiat şi derulat o majorare de capital social. Această majorare de capital a constat în oferirea spre subscriere a unui număr de 316.894.607 acţiuni Flamingo, la un preţ de subscriere de 0.437 RON/acţiune, adică peste preţul de tranzacţionare a acestor titluri, în 2006, la Bursa de Valori Bucureşti. În urma finalizării procesului de subscriere sumele atrase au depăşit aş-teptările emitentului, atin-gînd valoarea de 32 milioane euro.

În urma finalizării acestei tranzacţii, structura acţionariatului Flamingo Internaţional s-a modificat, Flanco Holding Ltd devenind al doilea acţionar semnificativ cu o deţinere de 28,9% din capitalul social al Flamingo, în timp ce deţinerea acţionarului majoritar Dragoş Cinca s-a redus de la 61,5% la 41,3% din capitalul social.

În următoarele săptămîni cele două firme vor definitiva planul de afaceri, bugetul comun pentru 2006, precum şi strategia pentru următorii ani, care vor fi comunicate în cel mai scurt timp publicului interesat.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate

PREŢUL SĂNĂTĂŢII

“REIT-urile – cheia finanţării inteligente a României”
rominsolv.ro
eset.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.0978
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4169
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5318
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8451
Gram de aur (XAU)Gram de aur664.0863

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
*reclama uniprest_2026.jpg*}
uniprest.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb