Italia, victimă a unui atac cibernetic de tip ransomware de amploare

S.B.
Internaţional / 6 februarie 2023

Italia, victimă a unui atac cibernetic de tip ransomware de amploare

Italia a fost victima unui atac cibernetic de amploare, în care mii de servere informatice au fost ţinta unui atac de tip ransomware, anunţă Agenţia Naţională italiană de Securitate Cibernetică (ACN), care îndeamnă organizaţiile să să ia măsuri pentru a-şi proteja sisteme de acest atac informatic, care viza exploatarea unei vulnerabilităţi informatice şi care a compromis servere în Finlanda, Franţa, Statele Unite şi Canada, informează news.ro.

Directorul general al ACN, Roberto Baldoni, a declarat duminică Reuters că acest atac cibernetic viza să exploateze o vulnerabilitate informatică.

El a subliniat că este vorba despre un atac la scară mare.

Agenţia italiană de presă Ansa, care citează ACN, scrie că au fost compromise servere şi în alte ţări europene, ca Franţa şi Finlanda, dar şi în Statele Unite şi Canada.

Zeci de organizaţii italiene probabil că au fost afectate, iar multe altele au fost avertizate să ia măsuri pentru a evita să le fie blocate sistemele.

Clienţi ai Telecom Italia au semnalat probleme de Internet duminică, însă cele două probleme par să nu aibă legătură.

Oficiali americani în domeniul securităţii cibernetice au anunţat că inspectează impactul incidentelor semnalate.

"CISA acţionează împreună cu partenerii săi în sectoarele public şi privat pentru a evlua impactul incidentelor semnalate şi a furniza o asistenţă în cazul în care este necesar", anunţă Agenţia americană de Securitate Cibernetică şi a Infrastructurilor (CISA).

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0871
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3558
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4641
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8560
Gram de aur (XAU)Gram de aur620.6214

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb