Jumătate din energia produsă de ENEL va fi obţinută pe bază de cărbune

F.A.
Ziarul BURSA #Companii #Energie / 30 aprilie 2008

Energia obţinută din cărbune de principala companie italiană producătoare de energie, ENEL, va creşte până la 50%, în următorii cinci ani, scrie The New York Times. ENEL va schimba materia primă pe baza căreia funcţionează marea sa uzină, trecând de la petrol la cărbune, iar în perioada menţionată proporţia cărbunelui utilizat în producerea energiei electrice va creşte, în Italia, de la 14 la 33%. "Pentru a evita petrolul, care este din ce în ce mai costisitor, planul nostru este să transformăm uzinele pe bază de petrol în uzine pe bază de cărbune, folosind tehnologia pentru cărbune curat. Va fi cea mai curată centrală pe bază de cărbune din Europa. Sperăm să demonstrăm că este posibilă folosirea susţinută şi nepericuloasă pentru mediu a cărbunelui", a explicat directorul ENEL pentru generarea şi ges-tionarea energiei, Gianfilippo Mancini, citat de Rompres. În contextul preţurilor-record la petrol şi gaze, al îngrijorării faţă de securitatea energetică şi de aversiunea faţă de energia nucleară, se estimează că ţările europene vor pune în funcţiune aproximativ 50 de centrale pe bază de cărbune în următorii cinci ani, care vor activa pentru următoarele cinci decenii, deşi experţii în schimbarea climei afirmă că emisiile de carbon trebuie reduse rapid, pentru a se ţine în frâu încălzirea globală.

Reorientarea spre cărbuni stârneşte un val de îngrijorare în rândul activiştilor din domeniul mediului înconjurător, care avertizează că lumea intră pe o traiectorie periculoasă, ce va face imposibilă ţinerea sub control a fenomenului de încălzire globală.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

26 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2589
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5077
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6086
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1429
Gram de aur (XAU)Gram de aur670.0256

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
explorebucharest.ro
aiee.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb