Ministrul egiptean al justiţiei, demis după afirmaţia sa că ar putea să bage la închisoare chiar şi "un profet"

Ioana Dogaru
Internaţional / 14 martie 2016

Ministrul egiptean al justiţiei, Ahmed el-Zind, a fost demis din funcţie duminică după ce a provocat un val de proteste prin afirmaţia că ar fi gata să încarcereze chiar şi 'un profet', informează AFP, citând un comunicat al biroului primului ministru Sherif Ismail.

Ahmed el-Zind a răspuns vineri seara la întrebarea unui prezentator de televiziune dacă este dispus să încarcereze şapte jurnalişti care îl calomniaseră: "Chiar dacă ar fi un profet, pacea şi binecuvântarea lui Dumnezeu fie cu el", aluzie care nu se putea referi decât la profetul Mahomed. El a adăugat, de altfel: "Îi cer lui Dumnezeu să mă ierte".

Remarca ministrului - care mai fusese deja ţinta presei în trecut, când invitase la uciderea a mii de opozanţi - a declanşat o campanie de proteste pe Twitter şi pe Facebook.

Universitatea Al-Azhar, prestigioasă instituţie a islamului sunit cu sediul la Cairo, a emis un avertisment prin care - fără a cita vreun nume - cerea "respectarea numelui profetului în discursurile publice şi în presă, precum şi evitarea oricărei insulte la adresa lui, chiar neintenţionată".

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
fngcimm.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

23 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.0550
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4541
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3926
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0107
Gram de aur (XAU)Gram de aur476.7388

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
tibco.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
antiquemarket.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb