TEHERANUL AMENINŢĂ:  "Confiscarea petrolierului iranian de către britanici nu va rămâne fără răspuns"

Ziarul BURSA #Companii #Energie / 10 iulie 2019

"Confiscarea petrolierului iranian de către britanici nu va rămâne fără răspuns"

Confiscarea unui petrolier cu ţiţei iranian de către autorităţile britanice nu va rămâne "fără un răspuns", a ameninţat, ieri, şeful Statului Major al Forţelor armate iraniene, generalul Mohammad Bagheri, relatează Reuters, citată de News.ro.

"Capturarea petrolierului, în baza unor scuze fabricate integral (...) nu va rămâne fără un răspuns, iar dacă este necesar Teheranul va răspunde în mod adecvat", a ameninţat ofiţerul, citat de agenţia de presă Tasnim.

Puşcaşi regali marini britanici (Royal Marines) au imobilizat joi, în Gibraltar, petrolierul care navighează sub pavilion panamez Grace 1, suspectat că transporta petrol către Siria, încălcând astfel sancţiuni impuse de UE.

Iranul, care denunţă un "act de piraterie", cere de atunci în mod neîncetat ca autorităţile britanice să elibereze petrolierul.

Un comandant din cadrul Gardenilor Revoluţiei a ameninţat vineri, ca represalii, cu confiscarea unor nave britanice.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0708
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3213
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4251
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8168
Gram de aur (XAU)Gram de aur464.9428

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb