
CFR SA SE SPALĂ PE MÂINI CA PILAT DIN PONTCuprul furat de pe calea ferată
George MarinescuCompanii / 6 februarie
George MarinescuCompanii / 6 februarie
Călin RecheaInternaţional / 6 februarie
Un Don Quijote modern ar avea mari probleme cu îndeplinirea unei cerinţe fundamentale din "fişa postului", respectiv lupta cu morile de vânt. Motivul este simplu, moriştile moderne cad singure, iar "fenomenul" afectează toţi marii producători. Bloomberg a scris recent că "turbine mai înalte decât Statuia Libertăţii se prăbuşesc", iar articolul începe cu povestea unei turbine fabricate de General Electric, care a fost pusă în funcţiune cu puţin timp în urmă.
F.A.Piaţa de Capital / 6 februarie
• Evoluţia Bursei de Valori Bucureşti în prima lună din 2023
De la începutul anului, indicele de referinţă al bursei de la Bucureşti, BET, s-a apreciat cu aproximativ 4%*, evoluţie inferioară celor mai importanţi indici europeni. Din cadrul BET, cele mai performante acţiuni au fost cele ale Alro Slatina (+14,6%), Teraplast (+13,6%), Aquila Part Prod COM (+13,4%), MedLife (+13,4%) si Bursa de Valori Bucureşti (+12,2%).
Cristian PîrvulescuEditorial / 6 februarie
Prin declanşarea războiului din Ucraina, Vladimir Putin a dorit să forţeze redesenarea geopolitică a lumii. De aceea, invadarea Ucrainei de către Rusia pe 24 februarie anul trecut a reuşit să bulverseze scena politică internaţională, obligând majoritatea statelor lumii la o reorganizare şi repoziţionare strategică. Centrul şi periferia nu mai sunt astăzi la fel de evidente. Ce rol mai are SUA? Dar Europa? Să fie oare, acest război ocazia pentru a da pagina colonialismului, iar Sudul global să devină centru?
V.R.Internaţional / 6 februarie
• Banca centrală de la Moscova va decide, săptămâna aceasta, să menţină dobânda de referinţă la 7,5%
Banca Rusiei va decide, în reuniunea de politică monetară de săptămâna aceasta, să menţină rata dobânzii-cheie la 7,5%, deoarece inflaţia rămâne peste ţinta avută în vedere, arată un sondaj Reuters, care menţionează că economia ţării urmează să scadă şi în 2023.
F.A.Companii / 6 februarie
O.D.Sport / 6 februarie
O.D.Cultură / 6 februarie
Macroeconomie / 6 februarie
O.D.Miscellanea / 6 februarie
CIMPOACĂ MARINABănci-Asigurări / 6 februarie
CIMPOACĂ MARINABănci-Asigurări / 6 februarie
ANDREI IACOMIPiaţa de Capital / 6 februarie
ANDREI IACOMIPiaţa de Capital / 6 februarie
Emilia Olescu
Cătălin Avramescu
George Marinescu
George Marinescu
Octavian Dan
V.R.
![]() | 4.9481 |
![]() | 4.5740 |
![]() | 4.9827 |
![]() | 5.6203 |
![]() | 287.1510 |
convertor valutar
»=Bănci-Asigurări /D.T. - 28 martie, 13:01
Internaţional /A.V. - 28 martie
Piaţa de Capital /ANDREI IACOMI - 28 martie
Piaţa de Capital /Andrei Iacomi - 27 martie
Piaţa de Capital /ANDREI IACOMI - 24 martie
Internaţional /A.V. - 23 martie
Andre Cappon, The CBM Group, New York
Ian Deacon