Josef Pröll: România şi alte ţări estice pot aduce Austria la faliment

NewsIn
Politică / 15 februarie 2009

Ţări ca România sunt prea mândre de performanţele lor economice şi prea sigure că acestă criză financiară le va ocoli şi de aceea au întâmpinat cu reticenţă şi dezinteres planul Vienei pentru protejarea băncilor austriece, fapt ce poate cauza un dezastru, scrie presa din Austria.

După turneul de săptămâna trecută al ministrului austriac de finanţe Josef Pröll prin România, Croaţia, Bulgaria şi Ucraina, presa din Austria comentează în ample materiale că măsurile promovate de oficialul de la Viena pentru ajutorarea băncilor austrice (Bank Austria, Raiffeisen Bank şi Erste Bank - n.r.) au fost întâmpinate cu suspiciune, reţinere şi dezinteres, întrucât aceste ţări sunt prea mândre de performanţele lor economice şi prea sigure că această criză financiară nu le va afecta economiile.

În urma nereuşitei ministrului au apărut temeri că în momentul în care ţara va interveni pentru salvarea băncilor din Est bugetul intern va fi suprasolicitat şi Austria va ajunge la faliment. Una dintre cele mai problematice zone pentru băncile austriece este considerată chiar România din cauza deficitului mare de cont curent şi din cauza gradului crescut de îndatorare a populaţiei, mai ales la creditele în euro.

Publicaţia Profil se întreabă retoric dacă "Este Austria ameninţată de faliment?" şi arată că statele din Europa de Est, printre care şi România, trag ţara în jos, întrucât băncile austriece nu pot susţine singure pierderile filialelor de acolo, iar statul ar fi nevoit să intervină. În acest caz, nu ar fi oare statul suprasolicitat, mai ales în condiţiile în care puterea euro este volatilă?, se întreabă Profil.

În ziua de astăzi, scrie publicaţia austriacă, băncile au devenit beneficiare de ajutor social. "Sper să nu se ajungă la situaţia în care bancile ar trebui să fie preluate de stat, dar nu pot exclude această variantă", a declarat cancelarul Werner Faymann. "Statul este nevoit să îşi salveze băncile, pentru că fără acestea s-ar dezintegra întreg sistemul economic, dar cine mai poate salva statul?", comentează Profil.

Profil scrie că o mare parte a problemei provine din faptul că "miliarde şi miliarde de euro ale băncilor austriece sunt prinse în vria crizei din estul Europei". Băncile din Austria s-au extins supraproporţional faţă de mărimea lor în Europa Centrală şi de Est, acestea acordând îm regiune credite în valoare de peste 300 de miliarde de euro, potrivit unui studiu.

Cele mai mari griji ale băncilor austriece sunt cauzate, în afară de Ucraina, de filialele din Bulgaria şi România. "Ambele ţări au avut, în ultimii ani, deficite enorme de cont curent, iar nivelul de trai nu a fost îmbunătăţit. Chiar dacă cetăţenii din Europa de Est sunt încă buni plătitori ai creditelor, experţii estimează că în următorii ani se vor dubla cazurile de incapacitate de plată, din cauza faptului că populaţia nu are economii, în timp ce riscul şomajului este din ce în ce mai mare", scrie Profil.

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. De profitul urias adus de filialele firmelor austriece din Romania (Petrom , BCR ...) nu se mentioneaza nimic. Poate vor sa mai platim aderarea o data.

    Faina poveste,austriecii ne imprumuta bani populatiei cu dobanda ,incaseaza profituri de milioane si cand au probleme sa vina Isarescu si poporu sa-i ajute,canci baietzi ,pierdeti va nationalizam si vindem eventual bancile altora mai destepti ca austriecii,din partea mea sa va ia dracu.

rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0943
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3130
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5509
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9129
Gram de aur (XAU)Gram de aur700.6082

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb