Acţionarii Erste Bank au aprobat emisiunea de capital participativ în valoare de 2,7 miliarde euro

F. A.
Bănci-Asigurări / 3 decembrie 2008

Acţionarii grupului financiar austriac Erste Group Bank AG, acţionarul majoritar al Băncii Comerciale Române (BCR), au aprobat, marţi, emisiunea de capital participativ în valoare de 2,7 miliarde euro, a anunţat Erste, mişcarea urmând să aducă o infuzie de capital din partea statului austriac.

Infuzia de capital, anunţată în 30 octombrie, fusese deja aprobată de Consiliul de Supraveghere al Erste Group Bank.

Emisiunea de capital participativ se va face sub forma de certificate de participare la capital, care vor fi certificate la purtător sau certificate înregistrate, putând fi emise în mai multe tranşe, respectând drepturile de subscriere ale acţionarilor, anunţă Erste, în convocatorul adunării generale.

"Această procedură garantează că nu doar Republica Austria va putea subscrie capital participativ, ci şi alţi acţionari ai Erste Group, precum şi alţi investitori", se precizeză în convocator.

Erste, unul dintre cei mai mari jucători pe piaţa bancară din Europa Centrală şi de Est, a fost prima bancă austriacă care a acceptat să facă apel la pachetul de 100 miliarde euro al statului pentru susţinerea băncilor din Austria.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

31 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0985
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3417
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4743
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8335
Gram de aur (XAU)Gram de aur601.0836

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb