Acţiunile SIF de la Bursă se apreciau cu 1,15% după primele tranzacţii

F. A.
Piaţa de Capital / 15 decembrie 2009

Bursa de la Bucureşti avea o evoluţie nehotărâtă după primele minute de tranzacţionare ale şedinţei de azi, majoritatea indicilor oscilând uşor în jurul nivelurilor de referinţă, în timp ce sectorul SIF era singurul cu un avans mai pronunţat, de 1,15%.

Indicele BET, care arată evoluţia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, creştea cu doar 0,13%, până la 4.787,29 puncte, în timp ce indicele compozit, BET-C, urca cu 0,26%, până la 2.740,56 puncte.

Indicele BET-FI, al celor cinci societăţi de investiţii financiare (SIF), câştiga cel mai mult, 1,15%, până la 23.749,18 puncte, în timp ce indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, afişa un declin nesemnificativ, la nivelul de 9.940,41 puncte.

Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, avansa cu 0,47%, până la 468,05 puncte, iar indicele BET-NG, care reflectă evoluţia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursă, scădea cu 0,18%, până la 594,06 puncte.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

31 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0985
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3417
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4743
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8335
Gram de aur (XAU)Gram de aur601.0836

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb