Agrostar: Cerem subvenţia integrală pe cap de animal

F. A.
Macroeconomie / 21 octombrie 2009

Federaţia Agrostar protestează faţă de decizia Guvernului României de a acorda o subvenţie de numai 200 lei pe cap de animal, dintr-o sumă de 571 lei prevăzută pentru specia bovine în 2009, conform afirmaţiilor făcute de premier, a declarat liderul sindical Ştefan Nicolae.

"Guvernul României, în mod unilateral, a hotărât diminuarea subvenţiei pe cap de animal, fără nici un fel de consultare cu partenerii sociali. Ne întrebăm, oare cum consideraţi dumneavoastră că vor supravieţui crescătorii de animale în contextul în care criza în sectorul crescătorilor de bovine în Uniunea Europeană este majoră, fapt ce a determinat ca Franţa, Germania, Danemarca şi Polonia să fie principalele beneficiare ale noii facilităţi de 280 milioane euro propuse de Uniunea Europeană pentru susţinerea sectorului laptelui, iar crescătorul român nici măcar nu îşi primeşte integral şi la timp subvenţia pe cap de animal", a afirmat Ştefan Nicolae.

Federaţia Agrostar îşi va continua acţiunile de protest până la acordarea în totalitate a drepturilor ce li se cuvin crescătorilor de animale, analizând totodată şi posibilitatea acţionării în justiţie pentru recuperarea sumelor restante la care va fi adăugată şi dobânda legală.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0887
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3702
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4644
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8578
Gram de aur (XAU)Gram de aur627.8925

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb