ALERT Două fonduri de investiţii, interesate de Oltchim

A.T.
Companii / 25 octombrie 2010

Două fonduri de investiţii sunt interesate să preia participaţii la Oltchim, a declarat astăzi secretarul de stat în Ministerul Economiei, Karoly Borbely. Domnia sa a precizat că unul din aceste fonduri este din SUA.

Oficialul Ministerului Economiei a explicat că privatizarea Oltchim a fost luată în calcul de minister de mai mult timp şi că va fi analizată şi în perioada următoare mai ales că prioritar este aducerea combinatului pe profit. Privatizarea Oltchim a făcut obiectul discuţiilor dintre oficialii Ministerului Economiei şi ai FMI de la finele săpătămânii trecute.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. Tranzacţiile OTC sunt periculoase. Acestea ar depăşi ca valoare segmentul principal şi ar altera formarea unui preţ transparent pe piaţa principală. Eu aş interzice tranzacţiile OTC (n.r. pe acţiuni) pe toate pieţele, pe cele dezvoltate sau din Europa de Est", a spus Petr Koblic, şeful Bursei din Praga.

    În Cehia tranzacţiile OTC au fost interzise în 1998, iar transparenţa şi lichiditatea pe piaţa principală au urcat foarte mult, susţine Koblic. El crede că bursele mii trebuie să ofere încredere şi transparenţă investitorilor. Lisa Dallmer de la NYSE Euronext crede că nu este sănătos un nivel de 40% a tranzacţiilor OTC în Europa. 

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2581
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4926
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6230
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1369
Gram de aur (XAU)Gram de aur661.7120

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb