Deputatul USR Alexandru Dimitriu a declarat luni că un ordin de prefect care ar urma să fie emis pentru încetarea mandatului lui Dominic Fritz va fi contestat cu succes, iar dacă nu va fi contestat, face pariu că preşedintele USR va câştiga la CEDO.
Dimitriu a subliniat că problema este personală a lui Dominic Fritz şi nu există o preocupare instituţională a USR în această privinţă, iar PSD a comis o gravă eroare, inclusiv politică, prin încercarea de a da efecte retroactive sancţiunii pentru a întrerupe mandatul, deoarece în momentul în care nu mai există amendamentul şi norma tranzitoare care se aplică doar pe viitor, se aplică inclusiv legea contravenţională mai favorabilă.





















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.08.2026, 13:46)
Fritz a deranjat mafia politica PSD, si mafia clanurilor de tigani din Timisoara carora le-a stricat ilegalitatile cu cladiri si aruncare gunoaielor te miri pe unde. Acestia din urma fiind bine reprezentati de HAUR.
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.08.2026, 13:53)
Psd nu are ce pierde... Nu pierde niciun votant prin asta, ei pot pierde votanți numai către aur care sunt oricum contra usr.
In schimb, daca fritz pierde la cedo, usr va pierde mult la imagine că și-au susținut membrul incompatibil, va au atacat magistrații in acest timp etc
Eu nu ma pricep, dar legile parca sunt făcute intenționat neclar să permită portițe către șmechereli. Așa ca nu m-ar mira ca cedo sa confirme decizia ccr.