ANALIZĂ NOBLE SECURITIES: Leul şi-a consolidat aprecierea faţă de Euro

F. A.
Macroeconomie / 1 martie 2013

Euro a avut o lună slabă, depreciindu-se faţă de majoritatea monedelor într-un context de turbulenţe pe pieţele financiare, se arată într-o analiză realizată de Noble Securities.

Leul a crescut în februarie cu aproximativ 0,5% în faţa monedei unice europene. "Februarie a fost o lună agitată atât politic (alegeri în Italia, diferite evoluţii privind situaţiile tensionate existente în anumite zone ale lumii etc), cât şi economic- cu multe rezultate negative din UE şi Zona Euro, semnale mixte privind SUA şi < ceva încurajări > în ceea ce priveşte China. Desigur că toate acestea au influenţat pieţele financiare care au devenit foarte volatile. Leul a rezistat bine în acest context, consolidându-şi în final aprecierea într-un interval de bază cuprins între 4,35- 4,4 Lei pentru un Euro", a arătat Victor Safta, Director General Noble Securities- sucursala România.

În primele două luni ale anului, Leul a rămas moneda din UE cu cea mai mare creştere comparativ cu Euro.

În februarie, Leul a înregistrat variaţii reduse faţă de Euro, dar avansul marcat în ianuarie i-a permis să încheie primele două luni ale anului cu o apreciere de aproximativ 2% în faţa monedei unice europene. "Leul s-a menţinut pe un trend favorabil, iar anunţul JP Morgan privind includerea obligaţiunilor României în indicele băncii pentru bondurile guvernamentale de pe pieţele emergente a susţinut încrederea investitorilor în moneda naţională inclusiv în ultima perioadă", a precizat Victor Safta.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Digitalizare şi Siguranţă Cibernetică”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

26 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0717
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3254
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4055
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9461
Gram de aur (XAU)Gram de aur464.6380

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb