Banca Centrală a Rusiei propune ca persoanele bogate să poată investi în criptomonede

M.B.
Internaţional / 13 martie

Banca Centrală a Rusiei propune ca persoanele bogate să poată investi în criptomonede

Banca Centrală a Rusiei a anunţat miercuri o propunere prin care investitorii "special calificaţi" ar putea avea acces la tranzacţionarea activelor digitale, marcând o nouă deschidere în politica autorităţilor ruse faţă de criptomonede, transmite Reuters.

Instituţia financiară şi-a atenuat treptat poziţia strictă faţă de activele digitale, susţinând anul trecut o lege care permite utilizarea criptomonedelor în comerţul internaţional, ca parte a eforturilor de a evita sancţiunile impuse de Occident din cauza conflictului din Ucraina.

Potrivit propunerii, un regim juridic experimental ar permite anumitor investitori şi companii să participe, timp de trei ani, la un program destinat tranzacţiilor cu criptomonede. Conform detaliilor prezentate, statutul de investitor calificat va fi acordat persoanelor ale căror investiţii în valori mobiliare şi depozite depăşesc 100 de milioane de ruble (aproximativ 1,15 milioane de dolari) sau celor care au obţinut venituri anuale de peste 50 de milioane de ruble.

Banca Centrală a precizat că scopul acestui experiment este creşterea transparenţei pe piaţa criptomonedelor, însă a avertizat asupra riscurilor pierderii fondurilor în urma unor tranzacţii nesigure cu active digitale.

În ciuda acestor măsuri de relaxare, criptomoneda va rămâne interzisă ca metodă de plată în Rusia, a subliniat banca.

Opinia Cititorului ( 3 )

  1. Au si rusii cretinii lor. Daca li s-a urat cu binele, sa intre.

    cand vor aparea banii cripto, va disparea total libertatea.

    total. adica, tentatia e prea mare, asta-i instinctul uman, de a-i controla pe altii, de a le impune una alta, ei se opun ca vor sa fie liberi, surubul se strange mai mult si bye. hello "1984". 

    parte buna e ca va disparea spaga si munca la negru. dar atat.

    1. ce se face acum, sunt pasi a oficialitatilor pt obisnuirea populatiei. tranzactionati. dar nu plati. aham.

Comanda carte
unnpr.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Mar. 2025
Euro (EUR)Euro4.9766
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5865
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.2076
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9493
Gram de aur (XAU)Gram de aur446.7215

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
energyexpo.ro
hipo.ro
pptt.ro
thediplomat.ro
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb