Banca Transilvania a anunţat o eventuală majorare a valoarii nominale a acţiunilor sale de la 0,10 lei/titlu, până la 1 leu, după ce acţionarii au votat în acest sens în şedinţa din septembrie, urmând ca CNVM să aprobe prospectul aferent consolidării, a informat azi, banca.
Cele 529,85 milioane titluri ar urma să fie rascupărate într-o perioadă de cel mult 18 luni, la un preţ cuprins între 0,28 lei şi 0,40 lei, care corespunde unei sume totale cuprină între 148,36 milioane lei şi 211,94 milioane lei.
Rascumpărarea sau vânzarea acestor titluri se va face numai în cazul în care preţul din piaţă al acţiunilor Banca Transilvania (TLV) ar urma să scadă sub 0,40 lei/titlu.
La sfârşitul lunii iulie, Banca Transilvania mai anunţase că intenţionează să răscumpere până la 5% din titlurile proprii, la un preţ de cel mult 0,40 lei/titlu (înaintea consolidării valorii nominale n.r.), pentru stabilizarea cotaţiei acţiunilor.















































