Banca Europeană pentru Investiţii (BEI) va acorda un ajutor financiar în valoare totală de 2 miliarde euro pentru a veni în sprijinul sectorului auto din Uniunea Europeană, sectorul cel mai afectat de criza financiară internaţională, potrivit unui document oficial, obţinut de Reuters.
Astfel, documentul atestă parteneriatul propus de UE, între instituţiile publice şi cele private, în vederea retehnologizării autovehiculelor ecologice şi reducerea taxelor pentru maşinile eco.
Totodată, Germania a refuzat propunerea UE ce prevedea ca statele membre să reducă taxele pentru cetăţenii cu venituri mici şi taxa pe valoarea adăugată (TVA).
"Cererea Comisiei Europene legată de reducerea taxelor în cazul cetăţenilor cu venituri mici şi a TVA-ului pentru serviciile care necesită multă forţă de muncă nu are sprijinul Germaniei", se arată în document.
Comisia Europeană a propus 130 milarde euro pentru stimularea economiei, sumă ce reprezintă aproximativ 1% din produsul intern brut (PIB) al Uniunii.
















































