Blaga: Bugetul Ministerului Dezvoltării este de 3,7 miliarde lei în 2009

F. A.
Politică / 30 ianuarie 2009

Ministerul Dezvoltării Regionale şi Locuinţelor va avea, în 2009, un buget de 3,74 miliarde lei, respectiv 0,64% din PIB, la care se adaugă 950 milioane lei credite angajament ale ministerului şi 596 milioane euro fonduri europene post-aderare, a declarat, azi, ministrul Dezvoltării, Vasile Blaga.

"Acest buget reprezintă 0,64% din PIB, respectiv 1,81% din buget. Sigur că niciun ministru nu este mulţumit de bugetul său, dar cred că prin acest buget putem asigura dezvoltarea ţării şi investiţiile necesare pentru programele derulate de minister. Oricum, bugetul este mai mare decât cel pe care ministerul l-a avut anul trecut", a menţionat Blaga.

Bugetul general consolidat al României pentru anul 2009 se ridică la 51,16 miliarde euro, reprezentând 35,3% din Produsul Intern Brut (PIB) estimat la 144,7 miliarde euro, conform datelor prezentate de premierul Emil Boc şi ministrul Finanţelor Publice, Gheorghe Pogea.

Această sumă reprezintă, practic, cheltuielile publice care pot fi efectuate în acest an şi va proveni din venituri din resurse interne - 31,63% din PIB, fonduri europene de pre-aderare - 0,79% din PIB, fonduri europene post-aderare - 0,88% din PIB, la care se adaugă un deficit bugetar de 2% din PIB, care urmează să fie finanţat.

rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0943
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3130
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5509
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9129
Gram de aur (XAU)Gram de aur700.6082

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb