BNR a injectat în piaţă 11,97 miliarde lei prin repo la o săptămână, la o dobândă de 8% pe an

f.a.
Macroeconomie / 1 octombrie 2009

Banca centrală a injectat joi în piaţa bancară 11,97 miliarde lei (2,77 miliarde euro), printr-o operaţiune de tip repo cu scadenţa pe 5 octombrie, la o dobândă egală cu cea de politică monetară, de 8% pe an, a declarat, pentru NewsIn, un dealer bancar.

La operaţiune au participat 12 bănci. "Dobânzile au coborât după licitaţie, la 8-10% pe an, de la 12,5%, cât erau de dimineaţă", a precizat dealerul.

Cea mai recentă operaţiune de acest fel a fost pe 7 septembrie, când BNR a injectat 8,381 miliarde lei (1,98 miliarde euro) în piaţa bancară, cu scadenţa pe 14 septembrie.

Banca Naţională a României (BNR) a afişat, în prima parte a zilei de joi, un nivel mediu al dobânzii la depozitele atrase (ROBID) pentru o zi (overnight) de 11,72% pe an, peste cel din şedinţa anterioară, de 10,96% pe an, iar pentru depozitele overnight plasate (ROBOR) dobânda a urcat la 12,23% pe an, de la nivelul de miercuri, de 11,46% pe an.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0887
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3702
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4644
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8578
Gram de aur (XAU)Gram de aur627.8925

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
Viva
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb