BNS: CNH trebuie introdusă în proiectele de companii energetice naţionale

F. A.
Macroeconomie / 9 iunie 2009

Compania Naţională a Huilei, cu datorii la stat de circa un miliard de euro, trebuie reorganizată şi, ulterior, introdusă în cadrul unui complex energetic viabil, pentru a fi evitate colapsul societăţii şi concedierea a circa 11.000 de mineri, a declarat azi, preşedintele Blocului Naţional Sindical, Dumitru Costin.

"Compania Naţională a Huilei, de care depind toţi minerii din Valea Jiului, trebuie restructurată în următoarele două - trei luni, deoarece are datorii de circa un miliard de euro şi, ulterior, compania trebuie să fie pregătită pentru a funcţiona în cadrul unui complex energetic", a precizat Costin.

Având în vedere că toate resursele ţării au fost înstrăinate, cărbunele rămâne singurul care poate fi utilizat cu succes, a explicat acesta.

"Înainte ca CNH să intre în unul dintre proiectele energetice naţionale, compania trebuie să fie restructurată, pentru că o mare parte din aceste datorii sunt istorice şi penalităţile au făcut să ajungem la această sumă astronomică", a precizat Costin.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2488
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5102
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7242
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0718
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.4767

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb