Premierul Emil Boc este de părere că bugetul propus de Guvern oferă şansa depăşirii crizei economice, considerând că, pentru ţara noastră, această criză economică ""nu este un produs, ci un import silit"".
""Acest proiect de buget bazat pe cea mai mare investiţie în infrastructură de după 1989, pe un efort consolidat de atragere de fonduri europene şi pe sprijinire a IMM-urilor ne oferă şansa depăşirii crizei economice şi susţinerii economice a României în vederea îndeplinirii şi componentei sociale din programul de guvernare. (...) Este un efort pe care trebuie să-l facem împreună în vederea depăşirii crizei economice. Criza nu este doar o realitate românească, însă lovind foarte puternic în afara României, criza s-a întors împotriva ţării noastre, ştergând dintr-o lovitură comenzi, clienţi şi pieţe de desfacere. Criza nu este un produs, ci un import silit"", a precizat Boc, azi, la Camera Deputaţilor, unde a participat la dezbaterea pe tema "Problematica IMM-urilor şi a mediului de afaceri din România"".
Cu această ocazie, el a trecut în revistă măsurile anti criză pe care Guvernul său le-a propus, pe componenta economică, ""componenta producerii de prosperitate, de bogăţii"", cum a caracterizat-o însuşi premierul.
""În cadrul CEC se va constitui un fond pentru finaţarea IMM. Capitalizarea Exim BANK se va face prin utilizarea dividendelor cuvenite statului, pentru majorarea capitalului social şi alocarea de fonduri publice pentru instrumentele de asigurare şi garantare a operaţiunilor de export, precum riscul valutar şi riscul de neplată"", a explicat Boc.












































