Bogdan Ivan (PSD): Un miliard de euro nu poate fi motiv să semnăm în orb

S.C.
Politică / 5 august, 09:36

Sursă foto: Facebook/Bogdan Ivan

Sursă foto: Facebook/Bogdan Ivan

Deputatul PSD Bogdan Ivan anunţă că nu va vota „în orb” Strategia naţională pentru conservarea biodiversităţii 2026-2030, legată de un jalon din PNRR în valoare de 972 de milioane de euro, potrivit postării sale de pe Facebook.

Ivan a formulat 20 de amendamente, pe care Partidul Social Democrat le-a asumat şi le-a depus în Senatul României, prin adoptarea acestor propuneri, natura va fi protejată, iar organizaţiile non-guvernamentale nu vor mai bloca construcţia de hidrocentrale, exploatarea gazelor naturale, mineritul României şi coridoarele strategice de energie electrică şi gaze naturale, conform informaţiilor distribuite pe reţeaua de socializare.

„România are nevoie de natură protejată. Şi are nevoie de energie. Cine spune că trebuie să alegem între ele nu apără nici pădurea, nici ţara”, a declarat Ivan pe Facebook.

Documentul a fost adoptat cu impact bugetar declarat zero, deşi reglementează autorizarea hidrocentralelor, a liniilor electrice, a conductelor de gaz, a autostrăzilor şi a certificatelor de urbanism, Strategia a fost aprobată fără evaluare strategică de mediu şi de un Guvern demis, la trei săptămâni după expirarea termenului jalonului, conform sursei.

Textul conţine un paradox, hidrocentralele, energia eoliană şi mineritul vor putea fi obligate să plătească pentru conservarea biodiversităţii, în timp ce petrolul şi gazul sunt exceptate explicit, potrivit postării lui Ivan.

În plină criză energetică, cu un reactor oprit la Cernavodă şi cu importuri de energie electrică, proiecte strategice precum Tarniţa-Lăpuşteşti, de o mie de megawaţi şi un miliard de euro, nu sunt exceptate clar de la viitoarele restricţii, informează Ivan în postarea de pe Facebook.

Ivan nu cere respingerea strategiei, ci trei măsuri, un studiu de impact economic înainte de vot, o excepţie explicită în textul legii pentru proiectele strategice de energie şi infrastructură deja aprobate, precum şi prezenţa Ministerului Energiei şi a operatorilor de reţea la masă cu drept de decizie, nu doar de consultare, conform postării sale.

„Un miliard de euro se ia o dată. Un sistem energetic se pierde pe zeci de ani. Am condus Ministerul Energiei. Ştiu exact cât durează să scoţi un proiect din avize şi cât de uşor se blochează totul cu o singură propoziţie prost scrisă într-un document pe care nu l-a citit nimeni până la capăt. Eu îl citesc. Şi cer să fie citit înainte de a fi votat!”, a afirmat el în postarea publicată pe Facebook.

Opinia Cititorului ( 2 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. ...

    Dacă PSD-istii nu primesc bani pentru cutiile lor de pantofi, nu contează dacă România pierde 1 miliard de EURO. Este exact suma pe care România va fii obligată să o plătească Pfizer. De unde plătim această sumă? Cel mai toxic partid este PSD cu cei mai toxici politicieni.

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2497
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5624
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6303
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1318
Gram de aur (XAU)Gram de aur593.7278

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb