Bugetul cabinetului preşedintelui Consiliului European poate fi majorat cu aproape 28% în 2024

D.T.
Miscellanea / 2 martie 2023

Bugetul cabinetului preşedintelui Consiliului European poate fi majorat cu aproape 28% în 2024

Bugetul cabinetului preşedintelui Consiliului European, Charles Michel, ar putea fi majorat cu 27,5% în 2024 comparativ cu cel pentru acest an, în mare parte pentru a putea acoperi cheltuielile pentru deplasările externe implicate de eforturile diplomatice în contextul războiului din Ucraina, relatează Agerpres.

Potrivit unui document intern, bugetul total ''legat de activitatea preşedintelui Consiliului European'' va creşte de la 2 milioane de euro pentru acest an la aproximativ 2,5 milioane de euro în 2024.

Această creştere este ''urmarea în special a cheltuielilor de călătorie în vederea continuării activităţii internaţionale intense ca urmare a războiului de agresiune al Rusiei contra Ucrainei'', arată documentul citat.

Această estimare privind creşterea bugetului pentru activitatea preşedintelui Consiliului European reflectă şi o creştere a salariilor ca urmare a inflaţiei, aşa cum este cazul altor departamente ale Consiliului, indică sursa.

Barend Leyts, purtătorul de cuvânt al lui Charles Michel, a subliniat că este vorba despre ''un document tehnic în care cabinetul nu a fost implicat sau consultat''.

''Cabinetul nu intervine în acest tip de procedură. Aceasta este o estimare a costurilor'', a explicat Leyts.

Potrivit estimărilor, costurile deplasărilor externe ale preşedintelui Consiliului European în 2022 au fost de 1,7 milioane de euro şi ele vor ajunge la 1,9 milioane de euro pentru 2024, în creştere cu 12%. Barend Leyts a adăugat ca în 2022 Charles Michel a avut numeroase vizite externe ca urmare a războiului din Ucraina. ''Evident, nu ştim când se va încheia această criză'', a spus el.

Unele state membre ale UE şi-au exprimat scepticismul legat de ceea ce au numit "programul de călătorii excesive" al preşedintelui Consiliului European, adaugă sursa.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0708
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3213
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4251
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8168
Gram de aur (XAU)Gram de aur464.9428

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb