Bursa de Valori din Viena a achiziţionat 92,4 la sută din acţiunile Bursei de Valori din Praga

F.A.
Internaţional / 7 noiembrie 2008

Bursa de Valori din Viena a anunţat azi, achiziţionarea unui pachet de 92,4 la sută din acţiunile Bursei de Valori din Praga, potrivit unui comunicat al Wiener Boerse.

"Ne considerăm a fi un investitor pe termen lung, care acţionează în spiritul parteneriatului. Detaliile acestui nou parteneriat vor fi stabilite împreună cu managementul Bursei de Valori Praga, în următoarele luni", a declarat Michal Buhl, director general executiv al Bursei de Valori din Viena.

Bursa de Valori din Praga este una dintre cele mai mari burse din Europa Centrală şi de Est. La sfârşitul lunii septembrie, pe Bursa de Valori din Praga erau listate 29 de companii, iar capitalizarea bursieră se ridica la aproximativ 40 de miliarde euro. Valoarea medie a tranzacţiilor lunare derulate din ianuarie 2008 până în prezent este de 2,77 miliarde euro (conturi unice).

În urma preluării pachetului de acţiuni al Bursei de Valori din Praga, Bursa de Valori din Viena devine acţionarul majoritar la trei dintre bursele de valori din Europa Centrală şi de Est. Bursa de Valori din Viena deţine, împreună cu Oesterreichische Kontrollbank, 68,8 la sută la Bursa de Valori din Budapesta, iar în iunie 2008, Bursa de Valori din Viena a achiziţionat pachetul majoritar de 81,01 la sută la Bursa de Valori Ljubliana. În plus, Bursa de Valori din Viena colaborează strâns şi cu alte burse de valori din regiune, în principal cu bursele de la Bucureşti, Sarajevo şi Banja Luka.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

16 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.1033
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5563
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4479
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0595
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.2624

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
aicps.ro
tibco.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
ccib.ro
antiquemarket.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb