BURSELE DIN LUME Bursele europene, impulsionate de vânzări de active

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional #Jurnal Bursier / 24 iulie 2013

Acţiunile tranzacţionate la bursele din Europa au crescut ieri, în condiţiile în care "Royal KPN" NV şi "Vivendi" SA plănuiesc să vândă active.

Titlurile companiei olandeze de telefonie KPN au urcat cu 3,2%, la 1,86 euro. KPN îşi înstrăinează operaţiunile germane către "Telefonica" SA din Spania, în schimbul sumei de 5 miliarde euro în numerar plus o deţinere la grupul extins, creat în urma tranzacţiei.

Acţiunile conglomeratului francez de mass-media şi telecomunicaţii "Vivendi" SA au câştigat 3,3%, ajungând la 16,22 euro. Compania a intrat în negocieri exclusive pentru vânzarea pachetului majoritar de la "Maroc Telecom" SA către "Etisalat" din Abu Dhabi, pe 4,2 miliarde euro.

Titlurile producătorului internaţional de spirtoase "Diageo" Plc au scăzut cu 0,2%, la 2.037 pence. Compania a primit aprobarea din partea autorităţilor chineze ca să devină acţionar unic al "Sichuan Chengdu Shuijingfang Group", proprietarul societăţii "Shuijingfang", cu activităţi în domeniul băuturilor alcoolice.

La ora 16.50 (ora României), indicele FTSE 100 al pieţei din Londra a crescut cu 0,2%, la 6.636,96 puncte, AEX al Bursei din Amsterdam - cu 0,1%, la 370,65.

În SUA, acţiunile au urcat în deschidere, în baza rezultatelor unor companii, printre care producătorul de semiconductori "Texas Instruments" Inc. Acţiunile acestuia din urmă s-au apreciat cu 3,9%, la 38,86 dolari.

Acţiunile companiei petroliere "Chevron" Corp. au scăzut cu 0,1%, la 126,9 dolari. Societatea va cheltui aproximativ 770 milioane dolari pe dezvoltarea câmpurilor Rosebank şi Alder din apele britanice.

La ora 09.55, indicele Standard & Poor's 500 a crescut cu 0,2%, la 1.697,99 puncte, Dow Jones Industrial Average - cu 0,3%, la 15.588,77.

În Asia, acţiunile au crescut ieri, după ce premierul Chinei, Li Keqiang, a declarat că avansul economiei ţării nu va fi mai mic de 7% anul acesta.

Titlurile "Industrial & Commercial Bank of China" Ltd., a doua mare bancă din lume după valoarea de piaţă, au urcat cu 4,9% pe piaţa din Hong Kong la 5,10 dolari HK. Acţiunile "China Construction Bank" Corp. au crescut cu 4,8%, la 5,70 dolari HK.

Titlurile ZTE Corp., al doilea mare producător de echipamente de telefonie din China, au câştigat 20%, ajungând la 13,84 dolari HK. Compania şi-a majorat cu 23% profitul în semestrul întâi, la 302,3 milioane yuani (49 milioane dolari).

Acţiunile producătorului japonez de aparate foto "Canon" Inc. s-au apreciat cu 1,2%, la 3.420 yeni.

Indicele Hang Seng al Bursei din Hong Kong a crescut cu 2,3%, la 21.915,42 puncte, Nikkei 225 al pieţei din Tokyo - cu 0,8%, la 14.778,51.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0600
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2961
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4155
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8673
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.7924

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb