Citi Bank: Economia României se va contracta cu 6 la sută în 2009

F. A.
Macroeconomie / 19 mai 2009

Economia României se va contracta cu 6% în acest an, de la o estimare anterioară de 4%, revizuirea fiind determinată de reculul peste aşteptări al Produsului Intern Brut în primul trimestru (6,4%, faţă de estimările anterioare, de 2,5%), se arată în cea mai recentă analiză realizată de economiştii Citi România.

În paralel, deficitul de cont curent, de aproximativ 0,7 miliarde euro în primele trei luni din 2009, a fost considerabil mai mic decât deficitul din perioada similară din 2008, de aproximativ patru miliarde de euro, subliniind amploarea actualului deficit extern al României. În prezent, economiştii Citi România estimează un deficit de cont curent de aproximativ 6,5% din PIB anul acesta, faţă de 12,3% în 2008.

Implicaţiile contractării peste aşteptări a economiei României în primul trimestru sunt, în opinia Citi România, următoarele: deficitul de cont curent va fi probabil mai mic, performanţa fiscală va fi probabil afectată de veniturile mai scăzute, iar Banca Naţională a României ar putea avea stimuli mai puternici pentru a reduce rata dobânzii de referinţă. La prima impresie, se poate argumenta că, în timp ce prima implicaţie ar putea avea efecte pozitive asupra cursului de schimb, următoarele două vor avea efecte negative.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

06 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0923
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3190
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5529
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8630
Gram de aur (XAU)Gram de aur676.6689

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb