Creditele pentru firme şi populaţie au crescut în septembrie cu 2,7%, la 221,4 miliarde lei

F. A.
Macroeconomie / 25 octombrie 2011

Creditele pentru firme şi populaţie au crescut în septembrie cu 2,7% faţă de august şi cu 6,5% comparativ cu aceeaşi lună a anului trecut, la 221,4 miliarde de lei, evoluţie susţinută în principal de împrumuturile în valută, arată datele publicate azi de Banca Naţională a României (BNR).

Pe total, soldul creditului în valută a ajuns la 140,7 miliarde de lei la finele lunii septembrie, înregistrând o creştere cu 3,8% faţă de august şi cu 8,3% faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent. Exprimat în euro, creditul în valută a crescut cu 0,7% faţă de august.

Populaţia a împrumutat în valută 68,7 miliarde lei, cu 2,8% mai mult faţă de luna anterioară şi cu 5,2% faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent. În schimb, companiile au accesat cu 4,8% mai multe credite faţă de august şi cu 11,3% mai mult faţă de septembrie 2010, respectiv 71,9 miliarde lei.

Creditul neguvernamental în lei a înregistrat un avans uşor, de 0,7% faţă de luna anterioară şi de 3,5% faţă de aceeaşi lună a anului trecut, la 80,6 miliarde lei. Populaţia a împrumutat în lei 35,6 miliarde lei, cu 0,1% mai mult faţă de august, dar cu 4,3% mai puţin faţă de aceeaşi perioadă a anului precedent.

Soldul creditelor în lei acordate companiilor a urcat 1,1% în septembrie, la 45 miliarde de lei, faţă de august şi a fost cu 10,7% mai mare faţă de septembrie 2010.

Creditul guvernamental a crescut în luna septembrie 2011 cu 1%, până la 65,19 miliarde lei. La 30 septembrie, creditul guvernamental a înregistrat un avans de 20,5% (16,4% în termeni reali) faţă de aceeaşi perioadă din 2010.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0733
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3297
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4353
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8651
Gram de aur (XAU)Gram de aur508.6964

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb