Creditul pentru populaţie şi firme s-a redus uşor în martie faţă de februarie

E.D.
Macroeconomie / 25 aprilie 2014

Creditul pentru populaţie şi firme a scăzut în martie faţă de februarie cu 0,2%, la 217,86 miliarde lei, pe fondul avansului împrumuturilor în lei cu 2,3%, la 88,13 miliarde lei, în timp ce finanţările în valută exprimate în lei s-au redus cu 1,9%, la 129,73 miliarde lei, potrivit datelor BNR.

"La 31 martie 2014, creditul neguvernamental a înregistrat o reducere de 2,7% (-3,7% în termeni reali) faţă de 31 martie 2013, pe seama majorării cu 4,7% a componentei în lei (3,7% în termeni reali) şi a diminuării cu 7,2% a componentei în valută exprimată în lei (exprimat în euro, creditul în valută s-a redus cu 8%)", se arată într-un comunicat al Băncii Naţionale a României.

Creditul guvernamental s-a redus cu 2,7%, la 81,92 miliarde lei, dar comparativ cu martie 2013 a consemnat o creştere de 12%.

Depozitele populaţiei şi firmelor au înregistrat o diminuare cu 1,1% faţă de februarie, la 214,06 miliarde lei.

Economiile în lei ale gospodăriilor populaţiei au scăzut cu 1%, la 81,12 miliarde lei, iar faţă de martie anul trecut au înregistrat o creştere de 5,4% (4,4% în termeni reali).

Depozitele în lei ale persoanelor juridice (societăţi nefinanciare şi instituţii financiare nemonetare) s-au redus cu 1,9% comparativ cu februarie, la 57,84 miliarde lei, dar au crescut cu 14,5% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.

Pentru componenta în valută, economiile populaţiei şi companiilor exprimate în lei s-au diminuat cu 0,7%, la 75,09 miliarde lei (exprimate în euro, au crescut cu 0,3%, la 16,85 miliarde euro). Comparativ cu aceeaşi lună a anului precedent, depozitele au avansat cu 2,4% (în euro, cu 1,4%).

Depozitele în valută ale gospodăriilor populaţiei exprimate în lei au crescut cu 0,7% (în euro s-au redus cu 0,2%), iar ale firmelor s-au majorat cu 5,7% (în euro cu 4,7%).

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

06 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0422
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4152
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3743
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9763
Gram de aur (XAU)Gram de aur476.4646

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
aiiro.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb