Dragu: "În primele 5 luni avem deficit bugetar de 0,1% din PIB, dar este foarte normal"

Andrei Stan
Macroeconomie / 29 iunie 2016

Ministrul Finanţelor Publice Anca Dragu a anunţat că deficitul bugetar în primele cinci luni ale anului în curs este de 0,1% din PIB, precizând că acest lucru este normal în condiţiile în care până la sfârşitul anului deficitul trebuie să ajungă la 2,95% din PIB.

"Despre situaţia bugetară pe primele 5 luni pot să vă spun că într-adevăr avem deficit bugetar de 0,1% din PIB, dar este foarte normal. Aşa şi trebuia să fie pentru că, până la sfârşitul anului trebuie să ajungem la un deficit de 2,95% din PIB şi nu vrem să se mai întâmple ca anul trecut când luna noiembrie ne prinsese deja cu un surplus bugetar, practic un surplus bugetar din lipsa investiţiilor şi, dacă vă amintiţi, în luna decembrie s-au realizat 40% din totalul investiţiilor pe 2015", a spus Dragu, marţi seară, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, potrivit Agerpres. Dragu a exemplificat, ca element de comparaţie, faptul că "în 2013 am avut un deficit bugetar de 1,1% din PIB pentru primele 5 luni şi în 2014 de 0,3% din PIB tot pe primele 5 luni".

Ministrul a precizat, de asemenea, că "la cheltuieli de investiţii avem cu aproape 25% mai mult decât investiţiile din perioada similară a anului trecut", dar şi că la capitolul încasări "stăm foarte bine, cel puţin cu încasările ANAF, care sunt cu peste 3% faţă de programul pe care îl aveam în vedere".

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. Cineva nu a baut cafeaua :) Corectati titlul :)

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2348
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5974
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6297
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1215
Gram de aur (XAU)Gram de aur599.5279

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb