Economia SUA a crescut cu 5,7% în 2009

F.A
Internaţional / 29 ianuarie 2010

Economia Statelor Unite a înregistrat în al 4-lea trimestru cel mai înalt ritm de creştere din ultimii 6 ani, în contextul în care fabricile şi-au majorat producţia, pentru a preveni scăderea stocurilor, relatează Bloomberg, potrivit NewsIn.

Creşterea de 5,7% a produsului intern brut (PIB), ce a depăşit estimarea medie a analiştilor consultaţi de Bloomberg, reprezintă cea mai bună performanţă a economiei după al 3-lea trimestru din 2003, arată datele publicate astăzi de Departamentul Comerţului.

O variaţie mai mică a stocurilor a contribuit cu 3,4 puncte procentuale la PIB, cea mai importantă contribuţie din ultimele două decenii.

Totuşi, cheltuielile de consum au rămas slabe în al 4-lea trimestru, în condiţiile în care rata şomajului, de 10%, limitează revenirea economică, motiv pentru care banca centrală, Federal Reserve, a decis să menţină dobânda cheie aproape de zero.

Harta noii economii fragmentate
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

27 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0991
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4276
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5543
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8905
Gram de aur (XAU)Gram de aur628.9913

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
*reclama uniprest_2026.jpg*}
uniprest.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb