Administraţia Lacuri, Parcuri şi Agrement Bucureşti (ALPAB) a depus trei cereri de finanţare pentru a accesa fonduri nerambursabile în valoare de peste 8,7 milioane de lei pentru un sistem de administrare electronic, amenajarea parcului Ghencea şi extinderea şi reabilitarea parcului Herăstrău, conform NewsIn.
Valoarea totală a investiţiei pentru proiectul de amenajare a parcului Ghencea este de 2,46 milioane de lei, dintre care 2 milioane din fonduri nerambursabile, urmând ca în parcul de 8 hectare să fie amenajate spaţii recreative şi zone special amenajate pentru practicarea sportului, precizează reprezentanţii ALPAB.
Fondurile nerambursabile pentru care ALPAB a depus cerere fac parte din programele administrate de Ministerul Comunicaţiilor şi Tehnologiei Informaţiei şi de Administraţia Fondului pentru Mediu.
"Aceste proiecte vor însemna pentru bucureşteni un câştig atât în comunicarea cu structurile din administraţia locală implicate în actul decizional, cât şi un câştig în ceea ce priveşte spaţiile verzi amenajate şi gestionate, astfel încât să punem la dispoziţia cetăţeanului cât mai multe zone de recreere moderne în parcurile pe care le administrăm", a declarat Radu Popa, director general al ALPAB.















































