Eurostat: România avea una dintre cele mai reduse poveri fiscale din UE, în 2012

E.D.
Macroeconomie / 16 iunie 2014

Lituania, Bulgaria, Letonia, România, Slovacia şi Irlanda aveau, în 2012, cele mai reduse poveri fiscale din Uniunea Europeană, în timp ce ponderea în Produsul Intern Brut a veniturilor din taxe şi impozite la nivelul UE a urcat la 39,4%, de la 38,8% în 2011, conform datelor publicate, luni, de Oficiul European de Statistică (Eurostat).

În 2012, ponderea taxelor în Produsul Intern Brut s-a situat la 27,2% în Lituania, la 27,9% în Bulgaria şi Letonia, 28,3% în România şi Slovacia, 28,7% în Irlanda, la polul opus fiind Danemarca (48,1%), Belgia (45,4%), Franţa (45%) şi Suedia (44,2%).

Cele mai mari surse ale veniturilor din taxe în UE au fost, în 2012, taxele pe forţa de muncă, consum şi capital.

Cea mai ridicată cotă a taxelor pe forţa de muncă în 2012 s-a înregistrat în Suedia (58,6%), Olanda (57,5%), Austria (57,4%) şi Germania (56,6%), iar cele mai scăzute în Bulgaria (32,9%), Malta (34,6%), Cipru (37,1%) şi Marea Britanie (38,9%).

Taxele pe consum au reprezentat cea mai mare sursă de venituri din taxe în 2012 în patru state membre ale UE: Bulgaria, Croaţia, Malta şi România.

Cea mai ridicată cotă a taxelor pe forţa de muncă în 2012 s-a înregistrat în Bulgaria (53,3%), Croaţia (49,1%) şi România (45,1%), iar cele mai scăzute în Belgia (23,7%), Franţa şi Italia (ambele cu 24,7%).

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Noi. 2025
Euro (EUR)Euro5.0860
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4037
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4550
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7723
Gram de aur (XAU)Gram de aur567.2995

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
gustulitaliei.ro
immromania.eu
targuldeturism.ro
thediplomat.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb