România şi Bulgaria nu sunt pregătite să adere la spaţiul Schengen în martie 2011, aşa cum cele două state speră, a declarat purtătorul de cuvânt al ministrului Francez de externe, citat de Novinite. Franţa preferă să aştepte până în vara lui 2011 pentru a lua o decizie în privinţa intrării României şi Bulgariei la Schengen, a declarat azi Bernard Valero.
"Bulgaria şi România au toate premisele de a intra în spaţiul Schengen, dar nu sunt întrunite în prezent condiţiile pentru o aderare în martie", a declarat, în cadrul unei întâlniri cu presa, purtătorul de cuvânt al ministrului francez de Externe, Bernard Valero.
"Credem că este mai înţelept să aşteptăm prezentarea, în iulie, a viitorului raport al Comisiei privind Mecanismul de Cooperare şi Verificare", a adăugat Valero.














































