Grupul BCR şi-a sporit profitul net cu 119,8% în 2008, la nivelul record de 2 miliarde lei

F. A.
Bănci-Asigurări / 27 februarie 2009

BCR a afişat o creştere a profitului net consolidat după impozitare şi plata intereselor minoritare cu 119,8% în 2008 faţă de 2007, iar excluzând veniturile din vânzarea participaţiilor la Asiban, Banca Italo-Romena şi activităţile de asigurări, profitul net a avansat cu 39%, la 1,29 miliarde lei.

Profitul net raportat după impozitare şi plata intereselor minoritare (inclusiv activităţile întrerupte) a crescut cu 119,8%, de la 924,8 milioane lei (276,5 milioane euro) la 2,03 miliarde lei (541 milioane euro), a anunţat azi banca.

Excluzând veniturile excepţionale rezultate din vânzarea participaţiilor minoritare ale BCR în compania românească de asigurări Asiban şi în Banca Italo-Romena, precum şi pe cele provenite din vânzarea activităţii de asigurări a BCR, care au totalizat după impozitare 745,9 milioane lei (192,6 milioane euro), profitul net al BCR după impozitare a avansat cu 39%, până la 1,29 miliarde lei (348,8 milioane euro), faţă de profitul net după impozitare înregistrat în 2007.

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.1417
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3965
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5821
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9370
Gram de aur (XAU)Gram de aur653.5585

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb