Guvernul va aproba, oficial, în această seară, angajarea răspunderii pe măsurile de austeritate

F.A.
Macroeconomie / 30 mai 2010

Guvernul se va reuni, în această seară, în şedinţă extraordinară, la ora 19, relatează Antena3. Potrivit unor surse, Guvernul urmează să aprobe, oficial, angajarea răspunderii pe măsurile de austeritate, privind reducerea cheltuielilor bugetare şi reglementarea recalculării pensiilor.

Primul pas pe care îl va face premierul Emil Boc după asumare este prezentarea legilor în Parlament după care Opoziţia va avea la dispoziţie trei zile pentru a depune o moţiune de cenzură.

Legile, măsurile de austeritate şi strategia de implementare vor fi prezentate de premier la ora 14:00, în cadrul videoconferinţei convocate cu toţi prefecţii din ţară.

La ora 15:00, va avea loc o şedinţă a PDL în urma căreia premierul Emil Boc aşteaptă că va primi susţinerea oficială din partea partidului în asumarea răspunderii pe măsurile de austeritate.

Adoptarea proiectelor de lege este într-o cursă contra cronometru pentru că la sfârşitul lunii iunie întrunirea board-ului FMI în care se va discuta dacă România îi va fi acordată sau nu cea de-a cincea tranşă a împrumutului.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0961
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2742
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5598
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8755
Gram de aur (XAU)Gram de aur699.3181

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
ccib.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
metalshow-tib.ro
solarenergy-expo.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb