Ilie Bolojan: Propun partidelor un pact politic pentru energie

A.M.
Politică / 14 august, 14:02

Ilie Bolojan: Propun partidelor un pact politic pentru energie

Premierul Ilie Bolojan propune partidelor parlamentare un acord politic pe energie structurat pe trei mari priorităţi investiţionale şi administrative, potrivit unei conferinţe postate online pe pagina de Facebook a Guvernului. Deficitul apărut după oprirea reactorului 2 de la Cernavodă beneficiază de compensare prin parcurile regenerabile şi prin grupul în rezervă de la Rovinari, transmite sursa citată.

„În afară de a răspunde la crize, lucrurile se rezolvă prin politici stabile pe termen lung, prin proiecte de investiţii serioase şi în general printr-o atitudine predictibilă şi responsabilă. Ce se întâmplă în această perioadă este un efect al lipsei unei strategii pe care să o avem în acest domeniu în anii trecuţi, lipsei de investiţii, a fugii de răspundere, a delăsării în multe locuri şi a unor politici de personal care nu au promovat competenţa şi rezultatele”, a declarat Ilie Bolojan, premierul României, conform declaraţiilor video.

Planul strategic cuprinde extinderea centralei nucleare de la Cernavodă prin reactoarele 3 şi 4, proiect condiţionat de lucrarea hidrotehnică pentru asigurarea debitului Dunării, arată declaraţia video. A doua direcţie include finalizarea capacităţilor pe gaz de la Iernut şi Mintia, cu o putere cumulată de peste 1.500 MW ce acoperă mai mult de 20% din consumul naţional, în timp ce a treia direcţie alocă 240 de milioane de euro pentru capacităţile de stocare prin Fondul de Modernizare şi Ministerul Mediului, informează sursa menţionată.

„Am convenit cu directorii Romgaz ca, la sfârşitul acestui an, centrala Iernut să injecteze primele cantităţi de energie, iar centrala de la Mintia, privată, are un grafic de intrare în probe în perioada următoare, începând din septembrie, treptat, convenit cu cei doi furnizori importanţi: Transgaz şi Transelectrica. Cele două centrale au o putere importantă care, în producţie normală, va depăşi 1.500 de MW şi reprezintă peste 20% din energia necesară sistemului energetic naţional”, a afirmat Ilie Bolojan, premierul României, conform declaraţiilor video.

Discuţiile pe marginea acordului politic încep odată cu sesiunea parlamentară ordinară de la 1 septembrie, precizează sursa citată. Proiectele de investiţii urmăresc stabilitatea preţurilor şi securitatea aprovizionării fără sincope în sistemul energetic, transmite sursa menţionată.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2436
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5389
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5819
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1375
Gram de aur (XAU)Gram de aur635.3942

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb