INS: Scădere de aproape 4% a producţiei industriale, în prima lună a acestui an

T.B.
Miscellanea / 13 martie, 09:39

INS: Scădere de aproape 4% a producţiei industriale, în prima lună a acestui an

Producţia industrială a înregistrat o scădere de 3,9% în prima lună a acestui an, comparativ cu ianuarie 2025, ca serie brută, conform Institutului Naţional de Statistică (INS).

Conform datelor oficiale, în ianuarie 2026, au fost raportate diminuări ale activităţilor în industria prelucrătoare (-6,4%) şi în industria extractivă (-2%), potrivit INS. În acelaşi timp, producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat a crescut cu 8,5%, conform INS.

Ca serie ajustată, în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, producţia industrială a fost mai mică în ianuarie, anul curent, faţă de luna corespunzătoare din 2025, cu 3,8%, potrivit INS. În această marjă, industria prelucrătoare şi industria extractivă au scăzut cu 6%, respectiv cu 1,5%, în timp ce producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat a crescut cu 7,9%, conform INS.

Potrivit sursei citate, la nivel comparativ ianuarie 2026 vs decembrie 2025, producţia industrială (serie brută) a scăzut cu 7,3%, din cauza rezultatelor din industria extractivă (-12,4%) şi industria prelucrătoare (-9,6%), conform INS. Totodată, producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat a crescut cu 7,6%, potrivit INS.

De asemenea, producţia industrială, ca serie ajustată, s-a redus de la o lună la alta cu 3,3%, ca urmare a scăderilor înregistrate în industria prelucrătoare (-5,2%) şi în industria extractivă (-2,8%), conform INS. În schimb, producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat a crescut cu 6,5%, potrivit INS.

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. Adica se inchid unitati de productie deoarece avem cea mai scumpa energie de pe planeta. Multumum coalitiei PSD-PNL-USR-UDMR-minoritati si politicilor verzi de la brucsel.

    Pleaca si Dacia. Muta productia noua in Turcia, Africa si Asia.

    Doar in 2026 peste 1200 de angajati de la Dacia vor fi dati afara. 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0952
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3913
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5615
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8880
Gram de aur (XAU)Gram de aur643.3551

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb