"Julius Baer" preia divizia "Commerzbank" din Luxemburg

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 17 decembrie 2015

"Julius Baer" preia divizia "Commerzbank" din Luxemburg

Banca privată elveţiană "Julius Baer Group" Ltd. va cumpăra divizia de private banking din Luxemburg a "Commerzbank" AG Germania, care are active de circa 3 miliarde de euro (3,3 miliarde de dolari) în administrare.

Banca elveţiană va plăti circa 68 de milioane de euro pentru această divizie şi estimează cheltuieli de restructurare şi integrare de aproape 20 de milioane de euro, în urma afacerii care este aşteptată să fie finalizată până la mijlocul lui 2016.

Băncile elveţiene, printre care şi "Credit Suisse Group" AG, îşi extind operaţiunile în Luxemburg. "Pictet" şi "Lombard Odier", două dintre cele mai mari bănci din Geneva, se numără printre firmele elveţiene care operează în Luxemburg, conform autorităţii locale de reglementare din sectorul financiar.

Directorul executiv al "Julius Baer", Boris Collardi, extinde banca prin achiziţii. Luna trecută, banca informa că marja sa brută de profit a scăzut la finele lunii octombrie, iar intrările nete de clienţi nu au atins ţinta stabilită: o creştere anuală de 4-6%, pe termen mediu.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.1998
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4376
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6670
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0172
Gram de aur (XAU)Gram de aur653.2534

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb