"Lafarge" ar putea vinde active non-strategice

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 15 septembrie 2010

Grupul francez "Lafarge" SA, cel mai mare producător de ciment din lume, ar putea vinde active non-strategice, ca să-şi reducă datoriile, anunţă publicaţia La Tribune.

"Nicio înstrăinare nu este tabu, singura condiţie este ca activele să nu fie strategice. În această privinţă, toate zonele geografice şi toate activităţile ar putea fi luate în considerare", a declarat Bruno Lafont, directorul general al "Lafarge".

Grupul francez a anunţat că va încerca să vândă active de peste 500 de milioane de euro şi să diminueze costurile, în vederea reducerii datoriilor.

Bruno Lafont a subliniat că datoriile "Lafarge" sunt ţinute sub control, iar compania nu plănuieşte o majorare de capital.

Agenţiile de evaluare financiară "Moody"s" şi "Fitch Ratings" au conferit perspectivă negativă calificativelor "Lafarge", în condiţiile în care societatea şi-a modificat în sens negativ estimările privind cererea globală de ciment, ceea ce va face mai dificilă reducerea datoriilor companiei. Acestea totalizau 15,2 miliarde de euro la sfârşitul lunii iunie. Datoriile "Lafarge" au crescut odată cu preluarea "Orascom Cement", în 2007.

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
fngcimm.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.0564
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4749
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4163
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9985
Gram de aur (XAU)Gram de aur476.1060

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
tibco.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
energyexpo.ro
antiquemarket.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb