Premierul Emil Boc este aşteptat azi, la ora 14,00, la Grupul de lucru de la Ministerul Muncii pentru stabilirea Legii unitare de salarizare a bugetarilor, a afirmat Valentin Mocanu, secretar de stat responsabil cu dialogul social în Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale.
Legea unitară de salarizare a bugetarilor trebuie promulgată până la sfârşitul anului, astfel încât, de la 1 ianuarie 2010, să înceapă aplicarea ei.
"Sperăm ca până la sfârşitul acestei sesiuni parlamentare să avem proiectul de lege şi să-l trimitem spre dezbatere Parlamentului. Dacă este necesar, vom solicita o sesiune extraordinară Parlamentară în timpul vacanţei pentru a dezbate acest proiect de lege. Nu excludem nici asumarea răspunderii parlamentare pe acest proiect de act normativ, după consultarea partidelor politice din coaliţie", afirmă ministrul muncii, Marian Sârbu.
Legea unitară de salarizare a bugetarilor este unul dintre actele normative solicitate de Fondul Monetar Internaţional pentru acordarea împrumutului promis României.










































