Managerii firmelor româneşti se aşteaptă la scăderea moderată a activităţii din industrie şi comerţ în perioada decembrie - februarie, la reducerea activităţii în servicii şi la un declin pronunţat în construcţii, iar numărul salariaţilor se va diminua în toate sectoarele, arată o anchetă a INS., relatează NewsIn.
Astfel, directorii firmelor din industria prelucrătoare prevăd, pentru următoarele trei luni, o scădere "moderată" a producţiei, soldul conjunctural fiind de -14%, comparativ cu -16% în ancheta din noiembrie, potrivit anchetei de conjunctură publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Companiile din industria prelucrătoare prevăd în continuare un declin al numărului de salariaţi (sold conjunctural -21%), mai ales în cazul firmelor cu cel puţin 500 de salariaţi (sold conjunctural -24%). Cele mai afectate domenii ar putea fi metalurgia, fabricarea produselor de cocserie şi a produselor obţinute din prelucrarea ţiţeiului, precum şi prelucrarea lemnului, cu excepţia mobilei (solduri conjuncturale -63%, -46%, respectiv -36%).















































