Ministerului Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale (MCSI) va primi în anul 2009 aproximativ 313,85 milioane lei (78,5 milioane euro) din bugetul de stat, reprezentând o sumă de zece ori mai mare faţă de suma alocată în 2008, care s-a cifrat la 28,9 milioane lei, potrivit proiectului bugetului de stat pe anul 2009.
Bugetul propus pentru MCSI reprezintă 0,1 la sută din PIB.
Conform proiectului de buget, din suma totală alocată MCSI, circa 196 milioane lei (49 milioane euro) va fi destinată investiţiilor din sectorul comunicaţiilor şi societăţii informaţionale, ceea ce reprezintă 0,03 la sută din PIB.
Cel mai mare capitol bugetar pentru MCTI în 2009 este cel al cheltuielilor curente (cheltuieli de personal, bunuri şi servicii, dobânzi) de 275,05 milioane lei, de zece ori mai mari faţă de 2008 (26,32 milioane lei).
Proiectul de buget al MCSI prevede o sumă de 106,7 milioane lei pentru programele finanţate din fonduri europene.










































