Ministrul Agriculturii s-a întâlnit cu o delegaţie a FMI

F. A.
Macroeconomie / 4 noiembrie 2011

Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Valeriu Tabără, s-a întâlnit cu o delegaţie a Fondului Monetar Internaţional (FMI), azi, la sediul Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (MADR), se arată într-un comunicat MADR.

Cu această ocazie a fost prezentată situaţia actuală a agriculturii din România, incluzând formele de sprijin acordate, ţinându-se cont de faptul că este necesară o anumită susţinere din bugetul de stat care să completeze ceea ce se acordă de la Uniunea Europeană. Totodată, s-a discutat despre Programul Naţional pentru Dezvoltare Rurală (PNDR), gradul de absorbţie a fondurilor europene destinate zonei rurale şi relaţia cu sistemul bancar.

Membrii delegaţiei FMI au apreciat contribuţia semnificativă pe care a avut-o agricultura, anul acesta, la creşterea economiei naţionale şi, în special, la creşterea exporturilor şi echilibrarea balanţei comerciale. Potrivit celor afirmate de reprezentanţii FMI, orice sprijin acordat sectorului agricol va ajuta la dezvoltarea economică a României, pentru că atât timp cât cresc veniturile agricultorilor, creşte şi puterea lor de cumpărare şi, prin urmare, consumul.

Reprezentanţii FMI au adus în discuţie situaţia cadastrului în România şi modalităţile prin care se poate mări gradul de absorbţie a fondurilor comunitare. Au mai fost abordate subiecte privind stadiul de realizare a programului CESAR, sursele financiare pentru finalizarea acţiunii privind cadastrul în România, ţinând cont de importanţa acestuia pentru întreaga economie naţională, inclusiv pentru dezvoltarea pieţei funciare.

De asemenea, au fost discutate proceduri care să faciliteze sistemul de succesiune astfel încât să se ajungă la un punct zero privind evidenţierea proprietăţilor în sistemul de carte funciară, se arată în documentul menţionat.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

23 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0908
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3146
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4784
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8301
Gram de aur (XAU)Gram de aur622.2291

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb