MINISTRUL FINANŢELOR DESPRE PLANUL DE COLECTARE AL ANAF:  "Lucrurile s-au schimbat în bine"

V.D.
Politică / 15 noiembrie 2018

Eugen Teodorovici

Eugen Teodorovici

Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, a anunţat astăzi că s-au purtat discuţii cu conducerea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală cu privire la îndeplinirea planului de colectare, constatându-se că lucrurile "s-au schimbat în bine".

Întrebat, la Palatul Victoria, dacă a discutat cu şeful ANAF despre îndeplinirea planului de colectare, Teodorovici a răspuns: "Da, discuţiile s-au purtat şi cu conducerea ANAF. Lucrurile s-au schimbat, să spunem, în bine. Eu vreau să văd cum decurge până la final de an, când (...) şi cu efortul ANAF şi cu (...) alte venituri care sunt avute în vedere până la final de an - rectificarea a doua, care urmează să vină şi la Guvern, sperăm noi, săptămâna viitoare - să închidem întregul an cu acel deficit de sub 3%. Partea bună este că, uitându-ne şi la informaţiile din spaţiul public, informaţii oficiale vizavi de creşterea economică a României şi de (...) scăderea inflaţiei, mai mulţi astfel de indicatori macroeconomici, lucrurile arată că, într-adevăr, rezultatele pe care le anticipam sunt cele care se vor şi întâmpla".

Eugen Teodorovici a arătat că, în momentul în care Ministerul Finanţelor şi Agenţia Naţională de Administrare Fiscală stabilesc împreună planul de colectare pentru anul viitor, trebuie să aibă în vedere mai multe elemente "care sunt obligatorii pentru ANAF", respectiv necolectarea ridicată în zona de TVA şi eforturile privind creşterea colectării accizelor şi a taxelor vamale.

"Este un efort conjugat, complex, ţine foarte mult de informatizarea ANAF, fără de care toate aceste lucruri rămân (...) obiective greu de îndeplinit", a declarat Teodorovici.

Ministrul Finanţelor a subliniat că, până la finalul acestui an, va fi stabilit "un pachet de măsuri foarte clare" pentru 2019, "pentru a şti cu toţii - şi noi, şi mediul economic, şi partenerii noştri internaţionali - Comisia Europeană, Fondul Monetar şi alte structuri internaţionale - modul în care statul acţionează şi că acele măsuri sunt, într-adevăr, credibile în atingerea unor efecte pozitive în zona de colectare".

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. Acesta a fost asul din maneca guvernului .A schimbat formularul de impozitare pentru venituri si majotitatea veniturilor intra in visterie, 25%pana la finele anului ,iar restulpana in martie anul viitor.SA VEDETI CE SE LAUDA !

    minciuni, daca psd dorea colectarea impozitelor si taxelor informatiza sistemul de mult, dar si-au protejat partenerii de jmecherii

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Digitalizare şi Siguranţă Cibernetică”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

27 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0780
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3370
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4322
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9583
Gram de aur (XAU)Gram de aur458.2643

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb