Moody's estimează pentru România o creştere economică de 2,2% în acest an

F. A.
Macroeconomie / 8 ianuarie 2012

Agenţia americană de rating, Moody's, anticipează că Produsul Intern Brut al ţării noastre va creşte cu 2,2% în acest an, odată cu accelerarea absorbţiei fondurilor europene, iar inflaţia se va menţine aproape de ţinta Băncii Naţionale a României (BNR) la sfârşitul anului, la 3%, facilitând condiţii mai relaxate de politică monetară,conform surselor de presă.

Într-o analiză a Moody's, situaţia economică incertă din zona euro, pe fondul crizei datoriilor de stat, afectează perspectivele de creştere economică ale ţării noastre pe canalul exporturilor. Absorbţia mai rapidă a fondurilor europene şi creşterea implicită a investiţiilor interne ar trebui să compenseze însă pentru scăderea exporturilor, menţinând creşterea economică peste pragul de 2% în 2012, după un avans estimat la 2,1% anul trecut.

Moody's estimează că inflaţia, care a atins în septembrie şi noiembrie două noi minime după 1990, la aproximativ 3,4%, a scăzut la 3% în decembrie şi urmează să se menţină la acelaşi nivel şi la sfârşitul acestui an.

Banca centrală a coborât joi dobânda de politică monetară cu 0,25 puncte procentuale, la 5,75%, după o decizie similară în noiembrie. Moody's atribuie ţării noastre ratingul Baa3, cu perspectivă stabilă, sprijinit de nivelul relativ redus al datoriei de stat faţă de PIB, accesul la finanţare externă şi perspectiva promiţătoare de creştere economică pe termen mediu, care compensează pentru veniturile reduse ale populaţiei faţă de alte ţări din regiune, deficitul mare al balanţei dintre economii şi investiţii, presiunile fiscale persistente şi performanţelor proaste ale investiţiilor publice şi companiilor de stat.

rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Noi. 2025
Euro (EUR)Euro5.0839
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3783
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5032
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7585
Gram de aur (XAU)Gram de aur595.9054

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb